Jak správně čistit a udržovat saunu

Díky pravidelné údržbě a vhodnému způsobu čištění zaručíte vaší sauně nejen hygienické, zdravé prostředí, ale prodloužíte tak i její životnost. Půjdete-li na to chytře a zvolíte ty správné čisticí prostředky, budete mít v sauně čisto téměř bez námahy. 

Není potřeba, abyste saunu vydrhli od stropu k podlaze každý týden: velký úklid bude stačit provádět jednou ročně. Čištění povrchů za použití speciálních prostředků se doporučuje jednou do měsíce, a po každém použití sauny je ideální provést základní údržbu kartáčem na čištění lavic a vodou. Nezapomínejte, že kromě samotného čištění je v rámci údržby sauny důležité i sušení a větrání. Tak předejdete nežádoucí tvorbě plísní i množení některých bakterií. 

Čištění povrchů v sauně 

Jednou měsíčně byste měli veškeré dřevěné povrchy ve vaší sauně, tedy lavice, zádové opěrky a stěny, čistit pomocí speciálního, k tomu určeného přípravku. Dbejte přitom instrukcí na obalu přípravku a používejte jej v doporučeném poměru zředěný s vodou. Na pomoc si vezměte tvrdší molitanovou houbu a saunový kartáč. 

Nezapomeňte ani na podlahu: vytřete ji pomocí mopu a roztoku běžného dezinfekčního přípravku. Po úklidu nechte dveře do sauny otevřené a počkejte, dokud všechny povrchy důkladně neoschnou. 

Jednou za dva až tři měsíce ošetřete lavice v sauně parafínovým pečujícím olejem. 

Generální úklid sauny 

Jednou do roka byste si měli vyhradit na úklid sauny více času a pořádně se do toho opřít.  

  • Veškeré prvky, u kterých je to možné, vyneste ze sauny ven, vyčistěte je roztokem saunového čističe a houbičkou a následně nechte na vzduchu proschnout. 
  • Pokud zůstaly na lavicích nevzhledné odolné skvrny, jemně je obruste smirkovým papírem. 
  • Než vaše saunové vybavení oschne, můžete se věnovat čištění výpusti, pakliže ji máte zabudovanou v podlaze. 
  • Saunové kameny na chvíli ponořte do mýdlové vody, jemně očistěte a následně je nechte rovněž dokonale uschnout. 
  • Saunová kamna otřete vlhkým hadříkem, namočeným v jemném roztoku saponátu nebo vody s octem. 
  • Nezapomeňte zkontrolovat ani teploměr, vlhkoměr a saunové hodiny. 
  • Od kvalifikovaného elektrikáře si nechte zkontrolovat veškeré rozvody. 

Předcházejte vzniku skvrn 

Mapy a skvrny na lavicích v sauně jsou způsobeny potem a odumřelými částečkami kůže. Pokud chcete zachovat vaši saunu déle jako novou, nesedejte si nikdy přímo na lavici: dejte pod sebe ručník nebo prostěradlo. Zabráníte tak vsakování potu do dřeva, a navíc si zajistíte mnohem hygieničtější saunování. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení