Aromaterapie - zapojme i další smysly

Do saunování můžeme zapojit i další naše smysly zrak, čich, sluch, a to díky novým trendům, které se do sauny dostávají i z jiných oblastí našeho života.

V sauně můžeme pro krátkodobé zvýšení vlhkosti provádět parní nárazy (polévání saunových kamenů) vodou, do které je možné přidat speciální saunové esence, oleje, bylinné či ovocné směsi. Pokud ani jedno z toho nemáte zrovna doma, stačí nakrájet pomeranč, citron nebo limetku a přidat ji do aroma misky poslouží to stejně dobře jako již výše zmíněné ovocné směsi, či aromata. Stejně tak můžete do misky přidat i vaše oblíbené sušené bylinky, dříve se doporučoval dávat odvar z heřmánku.

Tento celý proces se pak nazývá aromaterapie. Spojení pozitivních účinků saunování a aromaterapie nám dokáže znásobit příjemné pocity z této formy relaxace.

Důležité je si uvědomit, že v sauně a minimálně ještě hodinu po ní naše pokožka do sebe nic nepřijme, jelikož byla stimulována k vylučování škodlivých látek a toxinů. Jediná možná cesta, kdy je možné přijmout těkavé látky je přes respirační trakt a čichový epitel. Použitím některých silic je možné dosáhnout podpory řady významných vlivů sauny: detoxikace, relaxace a eliminace stresových hormonů, uvolnění horních cest dýchacích a urychlení jejich nemocí a léčby ať již akutních či chronických.

Vnímaní čichem je za vyšších teplot omezené, a tak se může stát, že použijeme zbytečně velkou dávku, která v konečném důsledku zhorší terapeutický efekt. Proto doporučujeme dávkovat esence a vonné přísady opatrně a hlavně postupně. Každá vonná látka se začíná rozvíjet a některé k tomu zkrátka potřebují více času.

2822.jpg 2822.jpg Na trhu je již dnes k dostání mnoho druhů vonných esencí a olejů či vonných směsí určených přímo k použití v sauně. Vybrat si můžete z nepřeberného množství vůní jak například eukalyptus, máta, levandule, meduňka, bříza, citrusy, jehličnany, růže, tradiční finské vůně a další.

Příklady účinků vybraných esencí:

Borovice antiseptická, dezinfikuje a čistí vzduch, vhodná při rýmě a nachlazení.

Citron při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávené a příznivě působí na pleť.

Eukalypt působí protivirově, snižuje horečku a posiluje imunitní systém, napomáhá hojení ran, ulevuje při bronchitidě, senné rýmě a zánětech čelních dutin.

Heřmánek uvolňuje a uklidňuje, podporuje tvorbu červených krvinek a zvyšuje tak obranyschopnost organismu.

Máta peprná povzbuzuje žaludeční činnost, zmírňuje nevolnost, povzbuzuje mozkovou činnost.

Meduňka antidepresivní, snižuje horečku, pomáhá při zažívacích potížích, povzbuzuje srdeční činnost.

Smrk antiseptický, posiluje nervy a krevní oběh, vhodný při chřipce a nachlazení.

Zobrazit jako: katalog | tabulku
Zobrazeno 0 položek

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a k analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Rozumím